Magyarországon két idegenhonos, ragadozó laposféregfajt azonosítottak, amelyek komoly veszélyt jelentenek a talaj ökoszisztémájára. Ezek a férgek elsősorban földigilisztákkal és csigákkal táplálkoznak, amelyek kulcsszerepet játszanak a talaj egészségének fenntartásában.
Az egyik faj, az Obama nungara, Dél-Amerikában őshonos, és Európában is elterjedt. Teste puha, lapos, hossza 6–7 centiméter, szélessége fél centiméter, színe a barna különböző árnyalataiban játszik, márványos mintázattal. Ez a féreg képes bemászni a giliszták járataiba, ahol zsákmányát elfogyasztja.
A másik jövevény laposféreg a kalapácsfejű féreg (Diversibipalium multilineatum). A faj Japánban őshonos. 2016-ban regisztrálták először Ázsián kívül az olaszországi Bolognában (egy 2014. szeptemberi lelet alapján), valamint Franciaország több részén. 2021-ben több feljegyzés is megerősítette jelenlétét Olaszország különböző régióiban. Idegen faj Európában.

Testhossza meghaladja a 20 centimétert, hazánkban 27 centis példányokat is találtak, de feltételezik, hogy ennél nagyobbak is lehetnek, vastagsága három milliméter. Az ásószerű, két szimmetrikus kinövésből és az elkeskenyedő nyakból ennél a laposféreg-fajnál jól azonosítható a fej és a száj elhelyezkedése. A csillogó, sárgásbarna testet hosszanti fekete csíkozás osztja meg. Ivartalanul szaporodik, hermafrodita faj. A hosszú példányok általában a hátsó végükön keresztirányú hasadás útján szórja szét a testtöredékeket. A töredékek mozgékonyak és néhány hét alatt regenerálják a fejlemezt és a garatot. Tehát szinte megkettőzik magukat.
Hazánkban nem szereti a száraz klímát, feltehetően nem fog elterjedni, de üvegházakban vígan szaporodhat.
Ezek a laposférgek különleges regenerációs képességgel rendelkeznek: ha testüket feldarabolják, minden darabból új egyed fejlődik ki. Egyikük még önmagát is képes kettészakítani.
Bár ezek a férgek az emberre nem jelentenek közvetlen veszélyt, jelenlétük aggodalomra ad okot a talaj egészségére és a mezőgazdaságra gyakorolt potenciális hatásuk miatt. A talaj biodiverzitásának megőrzése érdekében fontos figyelemmel kísérni terjedésüket és kidolgozni a megfelelő védekezési stratégiákat.
Mit tehetünk?
- Ha a képeken látható hasonló férgeket találunk, jelezzük a hatóságnak (Nébih)!
- Ha külföldről hozunk be földes árut, nézzünk bele, hogy nincsennek-e bennük „idegen lények”!
- Mechanikai elpuszításukkal ne próbálkozzunk, mert minden darabjukból új egyed lesz!
- Megállításukra összefogásra lesz szükség, hogy ne szaporodhassanak el hazánkban olyan, egész növénykultúrákat tönkre tevő, hatalmas gazdasági károkat okozó idegenhonos fajok, mint a selyemfényű puszpángmoly és a boróka tarka-díszbogár!
forrás: gazdabolt.hu